Борщівник Сосновського та амброзія полинолиста небезпечні рослини для людей і довкілля

http://www.zhytomyr.tv/wp-content/uploads/2019/05/101462041_w0_h0_ambrosiya_polinnolistnay.jpg

Борщівник Сосновського

Результат пошуку зображень за запитом "інвазивні небезпечні рослини україни"

     Звертаємо увагу на небезпеку, яку несе в собі отруйна рослина борщівник Сосновського.
     Борщівник Сосновськогоотруйна багаторічна рослина, яка належить до групи рослин які використовуються як корм для худоби, а також при приготуванні страв та для виготовлення лікарських засобів.

   Вид борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi) становить реальну загрозу для здоров'я, а часом і життя людини. Небезпека криється не лише в соці рослини, але і в його пилку, ароматі і навіть росі.

   Росте дана рослина майже по всій території України – на луках, по берегах річок, вздовж доріг, в лісосмугах. Походить рослина з Кавказу, активно культивувалась з метою використання силосу для худоби. Проте згодом розростання та визрівання покинутого та акліматизованого борщівника стало тихою катастрофою в колишніх місцях вирощування через визрівання значної кількості насіння та його розповсюдження.


   Борщівник Сосновського має токсичну дію на шкіру та часто його складно відрізнити від схожих представників суміжних видів.

  Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки (фуранокумарини), при контакті зі шкірою викликає малопомітне подразнення, як від кропиви, але під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання, в сокові активуються токсичні властивості, підвищуючи чутливість шкіри до ультрафіолету в сотні разів. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Опіки з'являються на вражених ділянках тіла не одразу після контакту, що б могло попередити подальший контакт з рослиною, а через 1-2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.

   Робота з рослиною (особливо при викошуванні) передбачає використання щільного водовідштовхуючого одягу, окулярів та щільних гумових рукавиць.
   Попереджуйте дітей про небезпечність рослини. Велике листя та трубчасті стебла цікаві дітям для зламування.

  Амброзія

Пов’язане зображення

     Ззовні яскраво-зелена з різьбленими листочками і неймовірно гарною назвою – амброзія. Це один із найпоширеніших і надзвичайно підступних бур’янів, який осушує землю, вбиває інші рослини та спричиняє алергію у тварин та людей.

https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/08/13_ambrozyya3-1.jpg

     Ботаніки виділяють три види амброзіїполинолиста, трироздільна і багаторічну. В межах України найпоширенішаполинолиста амброзія.

      Завезена в Європу амброзія була разом з насінням червоної конюшини в      1873 р., в Україну потрапила в 1914 р. Бур’ян за століття заполонив 5 млн га європейських територій, а в нашій країні рослина виявлена на території   21 області.

     За 2-3 роки одна рослина здатна створити справжні «джунглі». Природа нагородила рослину неймовірною живучістю, стрижневий корінь здатний проникати вглиб ґрунту на 4 м, натомість рослина заввишки може сягати 180 см.     Для того аби амброзії виростити 1 кг власної маси необхідно щонайменше 948 л води. Не нехтує рослина й іншими поживними речовинами, забираючи з ґрунту 1,5 кг фосфору і 15,5 кг азоту. Кілька років буяння амброзії здатні зробити ґрунт непридатним для садівництва. Розвиваючи неймовірно потужну надземну масу і кореневу систему, бур’ян стрімко пригнічує всі культури, які знаходяться поруч. Його густе листя створю щільну тінь, закриваючи від світла культурні рослини.